VIS - Verksamt i skolan
Utbildning för personal inom skolan
En del elever verkar ha goda förutsättningar att lära sig men misslyckas gång på gång med att få sin skolgång att fungera. Utmaningen kan t ex ligga i att organisera och planera skolarbetet. En del klarar inte av att vara tillräckligt fokuserade och tappar lätt sugen. Att ha koll på tiden och ordning på sina saker kan vara ett stort problem.
Vissa elever är väldigt störande och reagerar för kraftigt i olika situationer vilket kan leda till konflikter. Ilska och frustration ligger närmare ytan än hos många andra. För några kan det handla om svårigheter i samspelet med andra, att kunna delta i gemensamt arbete eller i aktiviteter tillsammans med andra, på samma villkor. En del som fungerar på det här sättet kanske har eller kommer att få diagnoser såsom ADHD, Aspergers syndrom mm, men det finns också de med vissa beteenden av det här slaget som inte har eller kommer att uppfylla kriterierna för någon diagnos.
Kunskapen om de bakomliggande svårigheterna har ökat liksom erfarenheten om vad som kan hjälpa elever med ett problemskapande beteende att fungera bättre i vardagen och nå skolans mål.
Allmän information
Mål med utbildningen
Kursinnehåll
En genomgång av kunskapsläget om barn och ungdomar med problemskapande beteende och med svårigheter att styra sitt beteende.
Arbete med praktiska tekniker, t ex hur man:
GÅNG 1
Vad har hjärnan med lärande att göra?
GÅNG 2
Konsten att styra sig själv
GÅNG 3
Problemskapande beteende - hur gör jag?
GÅNG 4
Ett annorlunda tänkande
GÅNG 5
När lärandet tar tid
GÅNG 6
Svåra samtal och bra möten
Provivus AB
Utbildning, handledning och utveckling
David Edfelt, leg psykolog, 0730 87 87 85
Gunilla Carlsson Kendall, leg psykolog, 070 795 41 04